Windows DNS Ön Belleği Temizleme

Windows XP DNS Ön Belleği Temizleme

Yasaklı sitelere giriş yapmak için veya daha güvenli bir internet bağlantısına sahip olmak için çoğu zaman ilk çözüm olarak DNS değiştirme yöntemini kullanıyoruz. Fakat bazen karşıdaki sunucunun Nameserver değişikliği nedeniyle ve bizim bilgisayarımızın ön belleği eskide kaldığı için istediğimiz siteye ulaşamıyoruz veya siteyi eski haliyle görüntülemeye devam ediyoruz. Bu durumdan kurtulmamız için bilgisayarımızın DNS ön belleğini temizlememiz gerekiyor. Windows XP içerisinde DNS ön belleğini temizlemek düşündüğünüzden daha kolaydır ve sadece saniyeler içerisinde yapılabilecek bir işlemdir.

Windows XP işletim sistemine sahip bilgisayarınızın DNS ön belleğini temizlemek/sıfırlamak için öncelikle açık olan tüm uygulamaları kapatın. Özellikle bilgisayarınız içerisinde internet tarayıcısının kesinlikle açık olmadığından emin olun. Daha sonra “Başlat” menüsü içerisinde yer almakta olan “Çalıştır” simgesine tıklayarak komut çalıştırma yardımcısına ulaşın. “Çalıştır” açıldıktan sonra karşınıza gelen boşluğa “CMD” yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Şimdi karşınıza siyah ve beyaz bir MS-DOS penceresi gelecektir. Bu pencereye kendi klavyenizden ipconfig /flushdns yazın ve Enter tuşuna basın. İşlem başarı ile tamamlanırsa eğer DNS ön belleği temizleme işi de tamamlanmış demektir. Şayet hata ile karşılaşırsanız bu sefer ipconfig –flushdns komutunu yazın ve tekrardan Enter’a basın. Şimdi istediğiniz siteye giriş yapmayı deneyebilirsiniz.