Windows DNS Ayarları

Windows XP DNS Değiştirme (Resimli Anlatım)

Windows XP Dns ayarı değiştirme anlatımına geçmeden bilmelisiniz ki bu anlatımdaki gibi dns değiştirmek için işletim sisteminizin Windows XP olması gerekmektedir. Eğer işletim sisteminiz farklı bir Windows sürümü ise sağ üstte bulunan arama yerinden veya üst tarafta bulunan menüden gerekli kategoride size ait dns değiştirme konusunu yazılı veya resimli anlatım olarak bulabilirsiniz.

Bilgisayarımızın “Başlat” düğmesine yani sol altında bulunan tıklıyoruz ve açılan menüde “Denetim Masası” giriyoruz. Denetim Masası’ndan ise “Ağ Bağlantıları” giriyoruz.

windows xp dns ayarı değiştirme

Açmış olduğumuz pencerede sol taraftaki menüde bulunan “Ağ Bağlantılarını Görüntüle” kısmına tıklıyoruz. Açmış olduğumuz yerde “Yerel Ağ Bağlantısı” sağ tıklayıp özellikler diyoruz.

windows xp dns ayarı değiştirme

Açılan yeni pencerede “İnternet İletişim Kuralları (TPC/IP)” ksımını seçiyoruz ve aşağıda bulunan “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

windows xp dns ayarı değiştirme

Açılan pencerenin aşağısında bulunan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçiyoruz. Hemen alt alta “Yeğlenen Dns Sunucusu” ve “Diğer Dns Sunucusu” bulunuyor.

windows xp dns ayarı değiştirme

Bu boş alanlara sitemizin üst menüsünde bulunan “DNS Ayarları” bölümündeki DNS ayarlarının birini seçip gerekli yerine yazarak tamam’a basınız.