Windows DNS Ön Belleği Temizleme

Windows 8 DNS Önbelleği Temizleme

Windows 8 işletim sistemi içerisinde DNS ile sorunlar yaşıyorsanız veya DNS değiştirmenize rağmen bir diğer cihazınızda sorunsuz çalışan DNS’ler Windows 8 yüklü bilgisayarınızda çalışmıyorsa DNS ön belleğini temizlemek sorunun giderilmesinde yardımcı olabilir. Windows 8 işletim sistemi içerisinde DNS ön bellek temizleme işlemi oldukça kolayıdır. Temizleme işlemini yapmak için ilk önce klavyeniz üzerinde yer alan Windows tuşuna ve sonra da C tuşuna basın. Şayet kullandığınız Windows’un dili İngilizce ise o halde Windows ve R tuşuna basmanız gerekecektir.

Karşınıza Çalıştır ekranı gelecektir. Buradaki boşlukta yan herhangi bir şey varsa tamamen silin ve ardından küçük harfler ile cmd yazın Enter tuşuna basın. Bu işleminizin ardından Windows karşınıza bir DOS ekranı açacak. Şimdi buradaki pencereye klavyeniz yardımıyla ipconfig /flushdns yazın ardından Enter’a basın.

DNS ön belleği temizleme işlemi bittiğinde, işlemin başarı ile tamamlandığını bildiren bir uyarı ekranda görünecektir. Bu uyarı göründükten sonra artık DNS ön bellek temizleme işlemimiz de tamamlanmış demektir. Şimdi bu komut istemi penceresini kapatarak istediğiniz gibi DNS’lerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.