Windows DNS Ön Belleği Temizleme

Windows 7 Önbelleğini Temizleme

Bilgisayarınızda bazen DNS değişimi işlemi gerçekleştirmiş olsanız bile değiştirdiğiniz DNS’lerin aktif olmadığını görebilirsiniz. Bu durumlarda bilgisayarınız sürekli olarak ön belleğinde depolanan kopyalara ulaşmaya çalışır. Bu kopyalardan kurtulmanız için ise deneyebileceğiniz iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki internete girmek için kullanmış olduğunuz internet tarayıcısının ön belleğini boşaltmaktır ki bu işlem son derece basittir. Tarayıcı ön belleği boşaltma işlemine rağmen hala istediğiniz siteye giriş yapamıyorsanız o halde Windows 7 işletim sisteminin DNS yani a ön belleğini boşaltmanız gerekir.

Windows 7 işletim sisteminde DNS ön belleğini boşaltmak için ilk olarak Başlat menüsüne giriş yapın. Sonra Çalıştır simgesine tıklayın. Eğer Çalıştır simgesini başlat menüsü içerisinde bulamıyorsanız, başlat menüsü içerisinde yer alan arama çubuğuna çalıştır yazabilirsiniz. Çalıştır’ı açtıktan hemen sonra küçük harfler ile CMD yazıp Enter tuşuna basıyorsunuz. Şimdi karşınıza komut istemi sayfası gelecek. Bu sayfa içerisine ipconfig /flushdns yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz.

Kodun çalışmasının hemen ardından komut isteminde Türkçe olarak ‘Dns çözücü önbelleği başarıyla temizlendi.’ Yazısı görünecektir. Bu yazıyı gördüğünüz anda Windows 7 işletim sisteminizin DNS ön belleğini başarı ile temizlemişsiniz demektir.  Bu işlemi belli aralıklar ile uygulayarak ön belleklemenin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilir ve girmekte veya düzgün görüntülemekte sorun yaşadığınız internet sayfalarına sorunsuz giriş yapabilirsiniz.