Windows DNS Ayarları

Windows 7 DNS Değiştirme (Resimli Anlatım)

Windows 7 Dns ayarı değiştirme anlatımına geçmeden bilmelisiniz ki bu anlatımdaki gibi dns değiştirmek için işletim sisteminizin Windows 7 olması gerekmektedir. Eğer işletim sisteminiz farklı bir Windows sürümü ise sağ üstte bulunan arama yerinden veya üst tarafta bulunan menüden gerekli kategoride size ait dns değiştirme konusunu yazılı veya resimli anlatım olarak bulabilirsiniz.

Bilgisayarımızın “Başlat” düğmesine yani sol altında bulunan tıklıyoruz ve açılan menüde “Denetim Masası” giriyoruz. Denetim Masasından “Ağ ve İnternet”  kısmında bulunan “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle” girin.

windows 7 dns ayarı değiştirme

Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açmak için başka bir yöntem ise sağ alt köşede bulunan Ağ simgesine tıklayıp “Ağ ve Paylaşım Merkezi” kısmından da açabilirsiniz.

windows 7 dns ayarı değiştirme

Açmış olduğumuz pencerede bulunan “Etkin ağlarınızı görüntüleyin” kısmındaki Bağlantılar bölümünün hemen karşısındaki bağlantıya tıklayın.

windows 7 dns ayarı değiştirme

Açılan bu kısımda aşağıda bulunan “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

windows 7 dns ayarı değiştirme

Yerel Ağ Bağlantısı Özellikleri” penceresinden “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” kısmına tıklayıp aşağıda bulunan “Özellikler” butonuna tıklayın.

windows 7 dns ayarı değiştirme

Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” penceresi içerisinden “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçin ve hemen aşağısındaki DNS kutularını doldurun.

windows 7 dns ayarı değiştirme

Bu boş alanlara sitemizin üst menüsünde bulunan “DNS Ayarları” bölümündeki DNS ayarlarının birini seçip gerekli yerine yazarak tamam’a basınız.