windows 10 dns ayarları

Windows 10 DNS Önbelleğini Temizleme

Diyelim ki bir internet sitesine farklı bilgisayarlardan veya cep telefonlardan giriş yapabiliyorsunuz fakat kendi bilgisayarınızdan giriş yapmayı denediğinizde ulaşamıyorsunuz. Yasaklı sitelere giriş yapmak için DNS adresleri güncellediniz fakat bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza rağmen hala giriş işleminde bir türlü başarılı olamıyorsunuz. İşte böylesi durumlarda genellikle Windows’un DNS önbelleğini boşaltma işlemini gerçekleştirilir.

Bu işlemden sonra Windows’un DNS’inin ön bellek verileri silinip güncelleniyor. Bu işlem gerçekleşmeden de bazen maalesef istediğiniz internet sitesine sorunlu bilgisayardan erişim yapabilmek pek mümkün olmuyor. Peki Windows 10 üzerinden DNS belleği boşalt işlemini nasıl gerçekleştir? DNS önbelleği temizleme oldukça basit bir işlem olduğu gibi hemen her seviyeden bilgisayar kullanıcısı kolaylıkla bu işlemi tamamlayabilir.

İlk olarak bilgisayarınızın Başlat menüsüne tıklayın ve daha sonra klavye üzerinden Çalıştır yazın. Windows 10’un otomatik arama motoru sayesinde karşınıza Çalıştır yazılımı gelecektir. Bu yazılıma tıklayın ve açıldıktan sonra boşluğa cmd yazıp Enter tuşuna basın. CMD komutunun çalışması sonrasında Windows 10 komut istemi penceresi karşınıza gelecektir. Şimdi ipconfig /flushdns komutunu yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.

Windows 10 önbelleği temizleme işlemini tamamlamak için bu yaptıklarımız fazlasıyla yeterli olacaktır. İşlemi eksiksiz gerçekleştirdikten sonra bile hala yasaklı sitelere giriş yapma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız belki de kullandığınız DNS adresleri güncelliğini yitirmiş olabilir. Web sitemizde bulunan güncel yasaklı sitelere giriş DNS adreslerinden herhangi birini kullanarak istediğiniz yasaklı sitelere giriş yapmaya başlayabilirsiniz.